11.04.13

נהגי משאיות

תאונת המשאית הקטלנית תוצאה של הזנחה ואנרכיה בענף התובלה

בעקבות תאונת המשאית המחרידה בנשר, שנהרגו בה 6 בני אדם, הזדרזו הכל להאשים את הש.ג., והצביעו על כך שהנהג ביצע עבירות תנועה רבות. אבל האחראים לתאונות המחרידות הנגרמות ע"י משאיות הם בראש ובראשונה בעלי חברות התובלה, המחצבות והמפעלים, שלוחצים על הנהגים להעמיס מעל המותר, ועוברים על הוראות הבטיחות; מבנה הענף, שבו קציני הבטיחות מועסקים על ידי בעלי החברות, שמעלימים עין מתקלות ועברות ונותנים תעודות הכשר לרכבים בלחץ הבעלים; ומשרד התחבורה, שמעלים עין ממצב של הזנחה פושעת ואנרכיה בענף התובלה, ואינו דואג לאכיפה.
ארגון העובדים מען שמאגד נהגי משאיות קובע שמדובר בתאונה שאפשר היה למנוע. במשרדי מען הצטברו עדויות רבות של נהגים על כך, כי רשמית הם מוחתמים על טופס המזהיר אותם לא להעמיס מעל התקנות, ובפועל דורשים מהם להעמיס מעל התקן. אין זה נדיר שקציני בטיחות ידחו טענותיו נהגים אודות מעצורים לא תקינים או צמיגים במצב קשה, ישלחו אותם לעבודה למרות הסיכונים, וידרשו מהנהגים לשתוק. זאת בנוסף לדרישה מנהגים לעבוד שעות ארוכות מהמותר. אחרי הכל הם מקבלים את משכורותיהם מבעלי החברות, וגם הם חוששים למשרתם. אך כאשר נהגים מתאגדים ומנסים להקים ועד במטרה לשים גבולות להתנהלות זו, הם נתקלים בפיטורים שרירותיים ואיומים.
במקום לטפל במערכת המושחתת והרקובה נוח לכולם להפיל את הבעיה על הנהג. אולם ללא טיפול שורש בענף, התאונה הבאה היא רק שאלה של זמן. השאלה היא איפה משרד התחבורה? איפה אגף הפיקוח? צריך לעשות טיפול שורש בענף התובלה וליצור סטנדרטים מחמירים של בטיחות שעות עבודה ופיקוח. שינוי עמוק ביחס אל הנהגים ובמעמדם חייב לעמוד במרכז המהפכה שענף התובלה צריך לעבור. רק נהגים שמועסקים בשכר הוגן, בתנאים בטיחותיים ובשעות עבודה על פי החוק, יכולים למנוע את המשך התאונות.

עוד מאמרים מאת
ארגון העובדים מען

שעות עבודה ארוכות = תאונות קטלניות - נהג משאית נהרג היום בתאונה בכביש חוצה ישראל.
13.06.10

נציג מען בועדת הכנסת: חברות הבנייה מזניחות את הבטיחות ומתחבאות מאחורי קבלני המשנה
22.10.12

נוער יהודי וערבי משנים את פני המציאות –
בשלב ראשון מחליפים כתובות פייסבוק

02.02.11

לכבוד יום האשה הבין לאומי: שרות התעסוקה בירושלים המזרחית שולל קצבאות קיום מנשים חד הוריות ללא עמידה בנהלים ומזכיר לנו על מה אנו נאבקים
08.03.11

כנס בטיחות ארצי

18.07.11

המשך...


מילות מפתח

נהגי תובלה, עמותת מען, בטיחות בעבודה, הודעה לעיתונות

עברית English العربية תנאי שימוש
Home גרסת הדפסה