19.02.13

מורי מכללות

מרצים במכללות לאמנות עובדים לפי שעה בלי ביטחון תעסוקתי וללא זכויות סוציאליות

ארגון העובדים מען קורא לכם להצטרף לשורותיו ולשנות את תנאי העסקתכם. לאחר שהושגו הסכמים קיבוציים מיטיבים בבית הספר לאמנות "מוסררה" ובבית הספר לתאטרון חזותי במסגרת מען, מנהל היום ועד מורי "מנשר" מו"מ להסכם שלישי. הצטרפו גם אתם למצעד ההתאגדות של מרצים במכללות לאמנות. הגיע הזמן לשים קץ לחוסר הודאות וההשפלה שהם מנת חלקם של המרצים מדי שנה. הקמת ועד והסכם קיבוצי הם הפתרון.

מרצים לצילום, תקשורת, אנימציה, קולנוע, תאטרון, מוסיקה, אמנות פלסטית, ריקוד ומקצועות רבים נוספים מלמדים כיום בעשרות רבות של מכללות פרטיות לאמנות שהוקמו כולן במשך 25 השנים האחרונות. מדובר בכעשרת אלפים איש, בהם היוצרים החשובים והפוריים בזירה התרבותית המקומית, שזוכים להערכה בתחומם גם בזירה הבינלאומית.

אבל כאשר הם מגיעים ללמד בבתי הספר ובמכללות לאמנות הם מוגדרים כ"קבלנים" או "פרילנסרים", ומקבלים את שכרם לפי שעות לימוד בפועל. רובם מלמדים בכמה בתי ספר בעת ועונה אחת ומתרוצצים ממקום למקום בניסיון לארגן לעצמם הכנסה מינימאלית.

כל זאת ללא כל ביטחון תעסוקתי, כאשר מדי שנה מרחף סימן שאלה גדול סביב תכנית העבודה של השנה הבאה, עבורם. בבתי ספר רבים אין כל קידום. מורים מועסקים שנים ארוכות באותו שכר ללא תגמול על הישגיהם, נסיון ותרומה למערכת. אין להם הפרשה לפנסיה ואין תשלום עבור ימי מחלה, הבראה, חופש או חג. ובמקרים רבים הם אינם מועסקים במהלך חודשי הקיץ ונאלצים למצוא השלמות הכנסה ופתרונות כלכליים יצירתיים. המצב הזה משפיל ומבזה את המרצים.

כל זה קורה כאשר הממסד הפוליטי על כל מפלגות השלטון מחויב לקו כלכלי ניאו ליברלי שבשעת משבר כמו היום, צועד בברור לקראת קיצוץ כל מה שאינו רווחי ובראש ובראשונה ההקצבות לאמנות ותרבות. לא מקרה הוא שפקולטות למדעי רוח מדלדלות מתקציבים וסוגרות קורסים. בשנים הקרובות אנו צפויים לביטול תקציבי תרבות וירידה בהקצבות לבתי ספר לאמנות. תנועת המחאה החברתית שהתעוררה בישראל בקיץ 2011 הרימה את הקריאה לשינוי סדרי עדיפויות, אבל הנסיון של השנתיים האחרונות מראה שרק כוח מאורגן שפועל באופן שיטתי יכול להבטיח הישגים ברי קיימא.

את מצבם של המרצים במכללות לאמנות ואת המדיניות של הממסד ביחס לאמנות ותרבות חייבים לשנות. אין כאן גזרה משמיים. שומה על המרצים לאמנות שלמדו את הלקח לשים בצד את האשליה של עצמאות שבשיטת ההעסקה כפרילנסרים ולהבין כי הביטחון האישי והתעסוקתי שלהם תלוי בהתאגדות והסכם קיבוצי על תנאי עבודה כחוק.

בבית הספר לאמנות "מוסררה" בירושלם התאגדו 70 מרצים בשנת 2010 במסגרת ארגון העובדים מען והשיגו הסכם קיבוצי ששיפר את מעמדם ואת שכרם ויצר יציבות וביטחון כולל הפרשות לפנסיה וזכויות סוציאליות נוספות. בעקבות מורי מוסררה התאגדו המרצים בבית הספר לתאטרון חזותי שגם הם השיגו לאחרונה הסכם קיבוצי מיטיב שהעביר את כלל מורי המכללה להעסקה ביחסי עובד-מעביד עם כל הזכויות הסוציאליות הכרוכות בכך. בשתי מכללות אלו הוקם ועד מורים נבחר והוא ניהל בשיתוף עם אנשי ארגון העובדים מען את המו"מ עד להשגת ההסכם. גם במכללת מנשר לאמנות מתנהל מו"מ בין ועד עובדים שנבחר במסגרת ארגון העובדים מען ובין הנהלת המכללה לקראת השגת הסכם קיבוצי.

ארגון העובדים מען הוא גורם דינמי חדש בזירה של התאגדות עובדים בישראל. המייחד את מען הוא התייצבותו החד משמעית עם עובדים ועובדות יהודים וערבים בכל הרבדים של התעסוקה ללא הבדל ואפליה, שיתוף המורים בהליכי המו"מ, העקרון של סולידריות והחתירה לשינוי חברתי. הצטרפות למען הבטיחה למרצים במכללות שעשו זאת גב משפטי ומקצועי חזק וגם מנוף לקידום אג'נדה חברתית ומאבק נגד מגמות של הרס התרבות ומסחור החיים האמנתיים.
מרצים במכללות שעדיין לא התאגדו, זוהי פנייה אליכם. מדי שנה בחודשי הקיץ אתם עומדים שוב בפני אותה מציאות מתסכלת של חוסר ודאות: האם ירצה המנהל להעסיק אותי השנה? האם יתנו לי את הקורסים שהכנתי ועבדתי עליהם? האם יהיה לי ממה לשלם את המשכנתא ואת התשלומים לגן הילדים?

הגיע הזמן לאזור עוז ולהצטרף למסע ההתאגדות של מרצי המכללות לאמנות במען

+++++++++++++

מרצים שמועסקים במכללות לאמנות, מכללות טכנולוגיות ובתי ספר גבוהים לעיצוב יכולים לקבל מארגון העובדים מען לווי, הדרכה וסיוע בהליך הקמת ועד העובדים הראשון במקום העבודה, השתתפות בהליך המו"מ עם המעסיק עד לחתימת הסכם קיבוצי שיבטיח את זכויותיהם.
אם אתם מלמדים בבתי ספר לאמנות או במכללות הטכנולוגיות פנו עוד היום למשרדי מען הפרושים מאזור הצפון על ירושלים כולל בחיפה, תל אביב, ירושלים, באקה אלגרביה ונצרת.
ניתן לפנות במייל לכתובתנו
לפנות טלפונית אל רכז סניף תל אביב ניר נאדר 050-6839443 או לרכז התאגדות מקצועית דני בן שמחון 050-4330039

עוד מאמרים מאת
ארגון העובדים מען

שעות עבודה ארוכות = תאונות קטלניות - נהג משאית נהרג היום בתאונה בכביש חוצה ישראל.
13.06.10

נציג מען בועדת הכנסת: חברות הבנייה מזניחות את הבטיחות ומתחבאות מאחורי קבלני המשנה
22.10.12

תאונת המשאית הקטלנית תוצאה של הזנחה ואנרכיה בענף התובלה
11.04.13

נוער יהודי וערבי משנים את פני המציאות –
בשלב ראשון מחליפים כתובות פייסבוק

02.02.11

לכבוד יום האשה הבין לאומי: שרות התעסוקה בירושלים המזרחית שולל קצבאות קיום מנשים חד הוריות ללא עמידה בנהלים ומזכיר לנו על מה אנו נאבקים
08.03.11

המשך...


מילות מפתח

התארגנות עובדים, בית הספר לאמנות מוסררה, התאגדות, התארגנות עובדים, עמותת מען, תרבות

עברית English العربية תנאי שימוש
Home גרסת הדפסה