21.07.09

עובדים זרים

החקלאים וחברות כ"א מרוויחים מסחר העובדים

מאמר מאת ארז וגנר אשר פורסם ב-The Marker ב-21 ביולי

מדיון שהתקיים באחרונה בוועדת הכנסת לבעיית העובדים הזרים עולה כי לובי החקלאים ואיגוד לשכות המסחר מפעילים מכבש לחצים נגד חתימת הסכם בין ממשלות ישראל ותאילנד, לפיו ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM) יפקח על גיוס העובדים בתאילנד, ובכך ייתן מענה לבעיית הסחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל.

בדיון עסקה הוועדה בדו"ח מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סחר בבני אדם בעולם. הדו"ח קובע כי ישראל נוקטת צעדים משמעותיים כדי להיאבק בתופעה של סחר בבני אדם למטרות עבודה וכי אף ניכר שיפור, אך המאבק עדיין אינו עומד בסטנדרטים המינימליים של מאבק ראוי בסחר בבני אדם. הדו"ח ממליץ על הגברת האכיפה הפלילית כלפי המעורבים בסחר בבני אדם למטרות עבודה ולעבודה בתנאי עבדות, ובעיקר בגביית עמלות תיווך בלתי-חוקיות.

בישיבת הוועדה השתתפו נציגים של משרדי הפנים (רשות ההגירה), ביטחון הפנים, התעשייה, המסחר והתעסוקה, המשפטים, החוץ ונציגי המחלקה לפשעים כלכליים במשטרה. הנציגים הציגו את המאמצים הגדולים הנעשים על ידי המדינה בחקיקה, בחקירות ובסגירת חברות כוח אדם שהואשמו בסחר בבני אדם. עם זאת, לטענתם, ללא הסכם שימנע מחברות כוח אדם לגבות עמלות תיווך מהעובדים בחו"ל, המאמץ בטל בשישים.

העמלות הנגבות מעובדים בתאילנד כתנאי להגעתם לישראל, הן 8,000-12 אלף דולר - סכום השווה לעשר שנות עבודה בתאילנד. לדברי ניצב משנה דורית בן מאיר, מהמחלקה לפשעים כלכליים, "חברות כוח אדם ישראליות ושותפיהן בחו"ל חולקים את הסכומים שמשלמים העובדים וכך נהנים החקלאים מעובדים זולים וחסרי ישע". ללא ביטול שיטה פסולה ובלתי-חוקית זו, אין כל סיכוי להפסיק את הסחר בעובדים.

הסכם בין ממשלות תאילנד וישראל לבין ארגון העבודה הבינלאומי לא רק יסייע בפתרון בעיית הסחר בבני אדם למטרות עבודה, אלא גם עתיד ליצור פיקוח אמיתי של המדינה על מכסות העובדים הזרים שהמעסיקים דורשים. פיקוח כזה יעמיד במבחן את עמדת המעסיקים הטוענים כי ישראלים לא רוצים לעבוד בחקלאות ובבניין. לדעת עמותת מען, המקדמת השמת נשים ערביות לעבודה בחקלאות, המעסיקים הישראלים לא מעוניינים בעובדים ישראלים מכיוון שהעובדים הזרים זולים וחסרי הגנה, ולכן גם נוחים יותר. לפי העמותה, הסכם מסוג זה יכול להביא לגידול בתעסוקה בקרב נשים ערביות, ש-82% מהן לא נמצאות בשוק העבודה.
הלובי המשולב של החקלאים וחברות כוח האדם נהנה מהשפעה מכרעת בממשלה, ואף הביא באחרונה לכך שלמרות הגידול באבטלה, החליטה הממשלה לייבא עוד עובדים זרים לחקלאות. יש לזכור כי היענות הממשלה לדרישות הלובי להמשיך ולייבא עובדים באמצעות חברות כוח אדם, משמעותה עיקור המאמצים להיאבק בסחר בבני אדם.

עמותת מען קוראת לממשלת ישראל להיאבק מאבק כנה בסחר בבני אדם, לאכוף את חוקי העבודה, ולהפחית את מכסות העובדים הזרים בישראל.

הכותב הוא רכז פעילות ציבורית בעמותת מען.

עוד מאמרים מאת
ארז וגנר

הישגים משפטיים למובטלים במזרח ירושלים
02.01.11

בניגוד לחוק - הביטוח הלאומי מונע ממובטלי מזרח י-ם לגלות בשל מה שוללים את קיצבתם.
07.11.10

שרות התעסוקה בירושלים המזרחית מונע קצבאות ממובטלים בניגוד לחוק
02.12.10

איגודים מקצועיים בעולם מתגייסים לתמיכה בעובדי רשות העתיקות מירושלים
23.04.09

אמנים למען עובדי בריק
10.06.09

המשך...


מילות מפתח

עובדים זרים, עמותת מען, חקלאות

עברית English العربية תנאי שימוש
Home גרסת הדפסה